A közönséges hörcsög
A hörcsög talán az egyik legkedveltebb rágcsálófaj hazánkban. Mivel tartási körülményeit tekintve nincs szükség különösebb előkészületekre, s az ára is alacsony, nagyon sokak választása erre az apró állatkára esik.
Sajnos sokan tartják rágcsálóikat műanyag edényekben/ dobozokban. Ez mindenképpen előnytelen; úgy higiéniai, mint esztétikai szempontból. Rágcsálóink számára a legkülönfélébb ketrecek, terráriumok közül válogathatunk. Bizonyos tekintetben az üvegből készült terrárium hasznosabb kisállataink számára. Ennek költsége megegyezik bármely műanyagból készült hörcsöglakéval. Kezdők számára mindenképpen az üveg terráriumot ajánlanám. Tisztántartása egyszerű, s apró kedvencünk is sokkal jobban látható.
A ketrec legnagyobb hátránya a nehéz takarítás (faforgács, ételmaradék eltávolítása). A terrárium méretének megválasztásánál minden esetben legyünk tekintettel rágcsálónk méreteire, igényeire. Általában elmondható, hogy egy 45-50 literes terrárium tökéletesen megfelel egy hörcsög pár számára. Természetesen az optimális méret attól is függ, milyen "extra" dísztárgyakkal lepjük meg kedvencünket. A különböző műanyag játékok, illetve búvóhelyek viszonylag sok helyet foglalnak.
Étrend: A díszállat kereskedésekben számtalan, előre csomagolt ételt kaphatunk, mely bármely faj etetésére alkalmas. A hiánybetegségek kialakulásának megelőzése érdekében viszont mindenképpen érdemes változatos táplálékot biztosítani kedvencünknek. Mivel a hörcsögök fogazata folyamatosan növekszik, fontos a rendszeres száraz táplálék. A fogak koptatására tökéletesen alkalmas lehet egy darabka száraz kenyér.
Szívesen fogyasztják a répát, salátát (inkább a hagyományos fajtával próbálkozzunk), zellert. Gyümölcsök közül szinte bármelyiket szívesen fogyasztják. A magvak esetében leginkább a búzát, kölest, napraforgómagot és a lenmagot kedvelik. Egyes fajok (pl. Kínai csíkos hörcsög) akár a lisztkukacot (horgászboltban kapható), és a sáskaféléket is szívesen fogyasztja.
Hírek
Lassan beköszönt az ősz. A madaraink ebben az időszakban dobálják el tollaikat, és cserélik téli tollazatra.
Meglehet, hogy a madár a körmeit is eldobja, de ne ijedjünk meg, mert nincs a madárnak semmi baja. A madár télen téli álmot nem alszik, ezért nem kell semmi olyat betartani, hogy ne zaklassuk, mert téli álmot alszik. A madarat továbbra is lehet foglalkoztatni. Sőt, télen a madarunkra több időnk van, mert bent van köztünk, ezrét kénytelenek vagyunk hozzá szólni.
A madárnak télen, megfelelő meleget tartsunk, mert megfázhat, ami nem vezet jó dolgokhoz. Biztositsuk be télre a gyógyszereket, és tápozhatjuk a madarat.